Kahdeksan suomalaista osallistui yli seitsemänkymmenen muun rauhanaktivistin kanssa Skotlannin Coulportin aseidenriisuntaleirille 8.-16. heinäkuuta vaatimaan Iso-Britannialta sitoutumista YK:n heinäkuun alussa hyväksymään ydinasekieltosopimukseen. Ydinaseriisunnan sijasta Britannian hallitus
Leirin aikana toteutettiin useita mielenosoituksia Faslanen ydinasetukikohdan läheisyydessä sekä kaksi tukikohtaan johtavan liikenteen pysäyttänyttä blokkausta. Poliisi otti kiinni yhdeksän tiesulkuihin osallistunutta ihmistä, joista kaksi oli suomalaisia.
Myöskään Suomi ei ole mukana ydinasekieltosopimuksessa. "Vaikka Suomen valtio ei ole nähtävästi kiinnostunut ydinaseriisunnan edistämisestä, on välttämätöntä että kansalaiset tekevät oman osansa", leirille osallistuvat suomalaiset totesivat.