Maailma on muuttumassa todella vaaralliseksi paikaksi ja ydinaseita kalistellaan kovasti. Erityisen huolestuttavaa on Pohjoismaissa virinnyt keskustelu Euroopan tai Pohjoismaiden omasta ydinaseesta – taustalla pelko Yhdysvaltojen perääntymisestä Euroopan puolustuksesta. Ikään kuin Naton ydinsateenvarjo olisi nytkään mikään turvallisuutta lisäävä tekijä.
Tuomiopäivän kello on siirtynyt lähemmäksi keskiyötä, nyt ollaan 85 sekunnin päässä. https://www.icanw.org/doomsday_clock_moves_closer_to_midnight
ICAN Finland verkosto järjestää yhdessä Fredrikan rauhankahvilan kanssa keskustelutilaisuuden Europommista – Ydinturva vai ydintuho - Rauhanasemalla tiistaina 24.2. klo 18. Alustajina Katariina Simonen (ajankohtaista ydinaseista) ja Julia Jernvall ja Kati Juva (perusasiaa ydinaseista). Keskustelun jälkeen pidetään ICAN Finland -verkoston verkostokokous, jossa suunnitellaan yhdessä ydinaseiden vastaista toimintaa Suomessa.