Sivulla:
s. 1 NATO:n huippukokous ja George W. Bushin vierailu Istanbulissa
Chile: Militarismin pitkä varjo
30-vuotisjuhla-konsertin sointuja
Mitä vikaa Kerryn politiikassa… toistaiseksi?
s.2 Vanunu haastoi herjaajansa oikeuteen
Kutsu kansainväliselle radikaaliekologiselle protestileirille Permissä Venäjällä
s.3 Aseistakieltäytyjäliitto: Siviilipalvelusta lyhennettävä
Poliisikoulutuslaki yhä eduskunnan käsiteltävänä
Siviilipalvelusmiestä syrjitään
Mitä juhlimista Normandian maihinnousussa?
Mordechai Vanunu on haastanut oikeuteen israelilaisen Yedioth Ahronoth -lehden ja sen toimittajan Ron Ben Yishain. Lehti julkaisi keväällä 2000 jutun, jonka mukaan Vanunu oli tuomionsa aikana opastanut samassa vankilassa istuneita Hamasin jäseniä räjähteiden tekemisen taidossa. Vanunun asianajajan mukaan juttu oli keksitty eikä Vanunulle annettu tilaisuutta esittää näkemystään. Ensimmäisessä oikeuskäsittelyssä 24.5.2004 Tel Avivissa jutun kirjoittanut toimittaja väitti sen perustuvan salaisen poliisin Shin Betin entisen johtajan Ami Ayalonin antamiin tietoihin.
AKL:n 30-vuotisjuhlakonsertti 29.5. keräsi pienen joukon innostuneita osallistujia kulttuuriareena Gloriaan. Musisoimassa olivat jyväskyläläinen Puola, Dildo Mania Helsingistä ja Porista saapunut yhden miehen orkesteri Keuhkot. Musiikillisesti monipuolinen ilta oli leppoisa ja hengeltään hyvä. Nähtävillä oli myös valokuvanäyttely AKL:n toiminnasta vuosilta 1986–2004.
Konsertin keskimmäisenä esiintyjänä rokkasi Dildo Mania Helsingistä.
Vuonna 2001 käytiin Votkinskin kaupungissa Udmurtiassa taistelu, jossa toisella puolelle olivat Venäjän sotilasteollinen kompleksi ja heidän amerikkalainen ystävänsä Lockheed Martin, toisella taas paikalliset asukkaat ja Rainbow Keepers -järjestön radikaaliekologistit. Tuolloin iso raha hävisi, mutta nyt kolme vuotta haavojaan nuoltuaan se näyttää olevan valmis seuraavaan erään, joka tapahtuu Permin kaupungissa Uralilla.
http://akl-web.fi/asekauppa/radikaaliekologinen_protestileiri_perm_venaja
Normandian maihinnousun 60-vuotispäivä oli esillä tiedotusvälineissä tavalla, joka loukkaa Suomen taistelua toisessa maailmansodassa. Yksi esimerkki oli Heikki Aittokosken (HS 5.6.) Sotahistoriallinen puhuttelu ituhipeille. Aittokosken asennoituminen hippeihin on suoraselkäistä, mutta hänen tulkintansa Normandiasta vääristynyt. Taistelulla, jota Bush, Chirac ym. juhlivat, oli ratkaiseva merkitys siihen, että Suomi lopulta hävisi sodan (kunniakkaana kakkosena).